ÖZGÜR BEYİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yine Ankara Katliami ve Katledilmeyi "Kabullenmek"

Yine Ankara Katliami ve Katledilmeyi "Kabullenmek" Empty Yine Ankara Katliami ve Katledilmeyi "Kabullenmek"

Mesaj  evrensel-insan Ptsi Mart 14, 2016 1:03 am

Evet, bugun yine Ankara'nin gobeginde bir katliam yasandi.

Bu son bes ay icinde yasanan ucuncu katliam.

Peki ne yapalim?

Katledilenlerin sayisini mi verelim?

Kimin katlettigini mi soralim?

Katledilenleri mi aciklayalim?

Ya da sorumlu mercilerin yaptigi gibi, hic sorumluluk almayip, vicdani ve insanligi rafa kaldirip, bilhassa gecen sene temmuz ayindan beri giderek fasistlesereK fiillesen durumu one cikarip, "kararlilik ile "terorun" ustune gidilecegi" nakaratina mi kanalim?

Ayrica yine sorumlu mercilerin getirdigi, yayin yasaklarini katledilenler icin protestolari ve masumca bile olsa yasimizi yasama yasagina boyun mu egelim?

Terorun uzerine "kararlilikla gitmek adina" Sur'u, Cizre'yi, Silopi'yi Nusaybin'i bitirip bazilarini tekrar baslatip ve bunlara hic baslamamis yerler mi ekliyelim?

Bu arada yasanan fiili durumun, insanlik ve vicdan disiligina, haksizligina, hukuksuzluguna adaletsizligine goz mu yumalim?

Tum etik ve ideolojik ozgurluklerimizden, sorumlular istemiyor diye vaz mi gecelim?

Kisaca insanligi, vicdani, hakki, hukuku, adaleti, ozgurlukleri, unutalim mi?

Dahasi barisi, huzuru, sosyo-etik birlikteligi, normal yasam ve iliskiyi de mi unutalim?

Evet ne yapalim?

Sokaklarda yurumeyelim mi, otobus duraklarinda otobus beklemiyelim mi, alis verise cikmayal;im mi, bir kac kisi bir araya gelmeyelim mi?

Ya da guneydogu yasakli bolgelerde bunlari yapsak bile, kendi evimizde guvenli ve huzurlu oturamiyalim mi?

Yada baska yerde yasiyorsak, birazdan kapinin calinip, ya da kapinin kirilip hic bir gerekcesiz, birilerinin bizleri yaka paca gozaltina almasini mi bekliyelim?

Evet, soyleyin ne yapalim?

Ya tum bunlardan vazgecip, herkes kendince cekilebildigince "kabuguna cekilecek", ya da herkes direnecek ve kitlece isyan edecek.

Bu ikisi disinda ucuncu bir yol kaldi mi?

Kim bana nerede yasiyorsa yasasin, nasil yasiyorsa yasasin, yarin hic bir sey yapmasa bile, bir bomba ile katledilmeyecegini nasil garanti edebilir.

Hadi ideolojik ve etik farkla dusunelim ve diyelim ki "bana dokunmayan yilan bin yasasin"

Yani "olen kurdler, bana ne?/olen aleviler, bana ne?/olen PKK'li, DHKP-C'li v.s. terorist bana ne?/olen hukumete/devlete karsi, bana ne? olen eylemci, bana ne? kisaca siz, olen, katledilen, gozaltina alinan, tutuklanan, evi basina yikilan, isten atilan, malina el konan,kisaca sizce bir sebebi olan ise ve siz bu sebeplerden hic birine muhatap degilseniz,

kim o yilanin kendine dokunmayacagini garanti altina alabilir?

Bugun Kizilay'da katledilenler, bir goruse mi sahipti, bir seyi mi protesto ediyorlardi, toplu bir eylemdemiydiler, sorumlulari sikayet mi ediyorlardi, ekonomik ya da ideolojik bir mucadele mi veriyorlardi, bir eylerm icin mi toplanmistilar,

Hayir bunlarin hic biri degildi.

SADECE NORMAL BIR GUNUN NORMAL BIR ZAMANINDA NORMAL BIR KISI OLARAK O AN O YERDE BULUNUYORL;ARDI.

Yani, tek "suclari" o bombanin patladigi yerde bulunmalariydi.

Ayni evinde bulunurken, gozaltina alinan gibi.

Yadaevinde, evinin onunde bulunurken katledilen gibi.

Evet, hic politika ile ideoloji ile etik degerler ile ilgilenmeyebilirsiniz.

Ama YASAMAK VE ILISKI KURMAK ZORUNDASINIZ.

Ama artik bu da mumkun degil, CUNKU GARANTI YASAYABILECEGINIZ HIC BIR ORTAM KALMADI.

Evet, ne yapalim?

Karar sizin, YA OTURUP OYLE YA DA BOYLE BIR GUN BIR YER VE ZAMANDA TEDBIR ALAMAYACAGINIZ SEKILDE KATLEDILMEYI BEKLEYECEKSINIZ, YA DA YASAMINIZ, HUZURUNUZ, BARISINIZ VE NORMALGUNLUK IHTIYACLARINIZ ICIN BU GIDISATA BIR SON VERECEKSINIZ.

GORDUGUNUZ GIBI, KONU NE MILLI KOKEN, NE ETNISITE, NE DIN NE MEZHEP,NE ETIK NE POLITIKA VE NE EKONOMI

SADECE HUZURLU BARIS ICINDE VE NORMAL OLARAK GUVENLI BIR SEKILDE YASAMINIZI DEVAM ETTIREBILMEK.

Yani, ya normal yasaminizi devam ettirebilmek icin,kitlesel olarak isyan edip direneceksiniz,ya da bugun katledilenlerin basina gelene alisacak, onu kabullenecek ve bir gun katledilme sirasinin size gelmesini bekleyeceksiniz.

Secim sizin.

Evet, butun bunlar disinda, kim teroru yapmis, kimler katledilmis, suclular bulunacakmis, butun bunlar artik teferruat.

En basitinden, ulke ve toplumunu bu fiili duruma getiren uygulamalardan bir an once vaz gecilmezse, katledilmemek sans olacaktir.

Bilirsiniz, fare koseye s1k1s1p olecegini anlayinca, kedinin ustune atlar.

Siz bunca kitleyi silah ve teror ile katlederseniz, onlara yasami zehir ederseniz; iclerinden herkesini ve herseyini kaybetmis sag kalan biri bile sizleri katletmekadina kendini feda edebilir.

Cunku tum sorumlulularin yarattigi ve "uzerinde kararla israr ettigi" fiili durumun yarattigi ortam, zaten sizi potensiyel katledilen kilar.

Ya bu durumu kabullenecek ve siranin size gelmesini bekleyeceksiniz, ya da YASAM HAK VE OZGURLUGUNUZ ICIN DIRENECEK VE KITLESEL ISYAN EDECEKSINIZ.,

Evrensel-Insan - Yapilandirmaci Epistemoloji/Qua Felsefesi/Bilissel Bilim/Serbest Dusunurluk/Devrimci Sorgulama/Numenal Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
evrensel-insan
evrensel-insan

- Similar topics